Biografia

„Wielka miłość do muzyki i fortepianu wyrażana jest w każdym dźwięku kreowanym przez Annę Lipiak.
W połączeniu z dojrzałością, świadomym kształtowaniem fraz, szczerością i czarującą osobowością,
stanowi hipnotyzującą mieszankę, która porywa serca słuchaczy.”

- Grzegorz Niemczuk (pianista)

Anna Lipiak jest jedną z najzdolniejszych pianistek młodego pokolenia, wrażliwa nie tylko jako artystka, ale i jako człowiek dla drugiego człowieka. Wykonała już ponad 100 recitali, mając w stałym repertuarze koncertowym ponad 50 utworów. Muzyka i granie na fortepianie jest jej pasją od 5 roku życia, z każdym wyjściem na scenę spełnia swoje marzenie i misję. Żyje, by dzielić się emocjami, przeżyciami, wnętrzem, by umożliwiać ludziom głębsze doznania poprzez sztukę. Jest odważna i nietuzinkowa, wie, że udeptana przez innych ścieżka nie zawsze prowadzi do sukcesu, dlatego idzie własną drogą, z ufnością i wdzięcznością za wszystko co już udało jej się osiągnąć.

Urodzona w 1992 r., w Zgorzelcu, obecnie studentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego. W roku 2016 ukończyła z tytułem najlepszej absolwentki uczelnię w Katowicach pod kierunkiem Grzegorza Niemczuka.

Pianistka zdobywała uznanie występując w takich prestiżowych salach koncertowych w Polsce jak: m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Wrocławska – NFM, Muzeum F. Chopina – Warszawa, Dworek im. Fryderyka Chopina - Duszniki Zdrój, Oświęcimskie Centrum Kultury, Zamek Książąt Pomorskich – Słupsk. Odwiedziła z recitalami inne ważne ośrodki jak: Wenecja, Mediolan, Padwa, Cortina d’Ampezzo (Włochy), Spangenreid (Norwegia), Montrond les Bains (Francja), Lipsk, Bremen, Görlitz, Goslar (Niemcy), Cesky Tesin (Czechy), Karlovac (Chorwacja), Kamchia (Bułgaria), Ruzomberok (Słowacja). Artystka dysponuje bogatym repertuarem obejmującym dzieła od baroku po współczesność. Jednak najbliższa jej duszy jest epoka romantyzmu, szczególnie muzyka Fryderyka Chopina oraz wielkich twórców muzyki rosyjskiej m.in. Sergiusza Rachmaninova.

Jest laureatką wielu konkursów muzycznych m.in.

  • XIV Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale "Premio Citta' di Padova" (Włochy, 2016, I nagroda)
  • II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Karlovac (Chorwacja, 2015, II nagroda)
  • VII Concorso Nazionale di Esecuzione Musicale “Citta di Piove di Sacco” (Piove di Sacco – Padwa, Włochy, 2014, I nagroda),
  • XXIV Concorso Internazionale „Camillo Togni” Gussago (Brescia, Włochy, 2013, I Nagroda),
  • Międzynarodowego Konkursu „II Wiosenne Spotkania przy Fortepianie” (Kraków, 2013,I Nagroda),
  • XVIe Grand Prix International et Rencontres Jeunes Talents (Montrond les Bains, Francja, 2013, IV Nagroda),
  • IX Międzynarodowego Konkursu Interpretacyjnego (Ružomberok, Słowacja, 2012, I Nagroda),
  • IX i X Międzynarodowego Polsko-Niemieckiego Konkursu Pianistycznego (Zgorzelec/Goerlitz, 2010, 2011, dwukrotnie III Nagroda)
  • Finalistką 45. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2013r.)

Swoją edukację uzupełniała uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich, gdzie miała okazję pracować pod kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów takich jak m.in. Dang Thai Son(2016), Arie Vardi(2016), Andrzej Jasiński(2010-2013, 2015), Boris Petrushansky(2012), Alexey Orlovetsky(2011-13, 2015), Jeffrey Swann(2013), Vladimir Viardo(2016), Tamás Ungár(2016), Zbigniew Raubo(2016), Claudio Martinez-Mehner(2013), Katarzyna Popowa- Zydroń(2010, 2012, 2014,2017), Silvije Vidovic(2016), Cristiano Burato(2013), Wojciech Świtała(2010, 2013).

W grudniu 2013 r. zadebiutowała jako solistka, wykonując II Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina wspólnie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Marka Mosia w Warszawie. W 2015 r. wystąpiła z recitalem w ramach Estrady Młodych na 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W roku 2016 odbyła tournee koncertowe po Włoszech. Anna Lipiak jest wielokrotną stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyzszego za wybitne osiągnięcia artystyczne, w roku 2017 została laureatką prestiżowego programu stypendialnego "Młoda Polska", przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku została również laureatką Studenckiej Nagrody Nobla, jako najlepsza studentka w Polsce w dziedzinie sztuka.